Oglas

Okončana saga

Dom naroda usvojio zakon, državnim službenicima će biti veće plate: "Ovo je jačanje institucija BiH"

author
M. B.
11. jun. 2026. 11:29
dom naroda psbih1.png
N1

Delegati Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine prihvatili su Izvještaj Zajedničke komisije za usaglašavanje teksta Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH.

Oglas

Za je glasalo svih 13 delegata koji su prisutni čime je konačno okončana saga o usvajanju zakona koji će stupiti na snagu objavom u Službenom glasniku.

Predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović zahvalio se delegatima.

"Ovo je jačanje institucija BiH i popravljanje položaja njenih zaposlenika", kazao je Ademović.

Cilj ovog zakonskog rješenja je popravljanje lošeg položaja zaposlenih u državnim institucijama – uključujući državne službenike, zaposlenike, policajce i profesionalna vojna lica – koji su direktno oštećeni zbog činjenice da budžet nije donesen u ustavnim i zakonskim rokovima.

Novi zakon definiše da se osnovica za obračun plate primjenjuje od 1. januara tekuće godine, čime se nadležne institucije obavezuju da osiguraju retroaktivnu isplatu razlike u platama. Rok za ovu isplatu ne može biti duži od 30 dana od dana usvajanja budžeta, ukoliko budžet za narednu fiskalnu godinu ne bude usvojen do 31. decembra tekuće godine.

Veoma važan segment usaglašenog zakona jeste i amandman koji je ranije usvojio Dom naroda, a kojim se striktno onemogućava da paralelno s rastom plata radnika i službenika rastu i ionako visoke plate izabranih i imenovanih funkcionera u institucijama BiH.

Više u javljanju Mirne Ždralović.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama